Zamek Chocha i Czarci Młyn

16 czerwca 2023 roku uczniowie klas 1b, 1c wybrali się do Czerniawy-Zdrój w pobliżu Świeradowa.

Oglądali Czarci Młyn który jest jednym z nielicznych na Dolnym Śląsku budynkiem,  dysponującym najstarszym kołem napędowym na tym terenie. Praktycznie tylko niewielkie zmiany i modernizacje został wprowadzone we młynie od daty jego powstania i po dziś dzień funkcjonuje starym sposobem dostarczając rozrywki zwiedzającym go ludziom. We młynie dzieci przyglądały się kołu wodnemu o  średnicy 6,5 m. Obserwowały proces mielenia ziarna na mąkę. Oglądały tradycyjny piec chlebowy, oraz kosztowały  wypiekanego w nim chleba według tradycyjnych receptur.

Następnie dzieci zwiedzały Zamek Czocha. Swoją wędrówkę po zamku rozpoczęły od wielkiej Sali Rycerskiej, okazjonalnie pełniącej rolę sali balowej. Spacerując zajrzały do pięknej Sali Marmurowej, gdzie ich wzrok przykuły ścienne malowidła oraz kominek.

W zamku znajduje się także wystawa sprzętu łączności używanego przez wojsko polskie w okresie PRL-u oraz wystawa skarbów znalezionych na zamku podczas remontu w 2015 roku.

Uczniowie mogli  zejść do zamkowego Skarbca, którego wnętrze strzegły stalowo – betonowe drzwi. Imponująca była Sala Biblioteczna, gdzie książki wypełniały wnęki umiejscowione od posadzki aż po sam sufit.  Ogromne zainteresowanie wzbudziła słynna Komnata Książęca owiana legendą o specjalnie umiejscowionej zapadni pod małżeńskim łożem, która zrzucała śpiącego do lochu.